• Etiopia Kochere Reko

Etiopia Kochere Reko

Czy zmielić?
Masa netto 250g
39.00
szt. Do przechowalni
Zostaw telefon

Etiopia Kochere Reko

Yirgacheffe

 

Region: Reko Mountain, Kochere, YirgaCheffe, Gedeo, SNNPR
Producent: wielu drobnych rolników
Stacja mycia/obróbki: Reko washing station
Wysokość upraw: 1850-2200m n.p.m.
Odmiana: Heirloom
Proces obróbki: mokry, ziarna suszone na platformach
Profil sensoryczny: piękny, czysty aromat kwiatów i świeżych owoców, przyjemna, delikatna kwaskowatość, słodycz
Profil palenia: jasny, lekki

 

Jedną z pierwszych, naprawdę zachwycających kaw z Etiopii paliliśmy kilka lat temu. Była to kawa z regionu Yirgacheffe, z Kochere. Podobnie niniejsza kawa pochodzi z tego kawowego regionu — z jego najwyżej położonej części. To wysokie położenie dość jasno przekłada się na wysoką jakość kawy.

Stacja Reko leży w woredzie Kochere, niedaleko miasta Yirga Cheffe w dystrykcie Gedeo regionu SNNPR (Southern Nations, Nationalities, and Peoples' Region). Reko Mountain jest najwyższym szczytem wzgórz formujących krajobraz Kochere — niniejsza kawa pochodzi zatem z samego serca tego słynnego regionu.

W stacji odbywa się cała obróbka mokra. Polega ona na tym, że w specjalnych maszynach przy pomocy wody zrywa się z owoców skórkę i usuwa część miąższu owocowego. Reszta miąższu i błony okalające pestki są usuwane w procesie fermentacji. Po fermentacji ziarna są dokładnie płukane w strugach wody, a potem suszy się je w cieniu przez 10-12 dni. Wysuszone ziarna składuje się w magazynach i poddaje selekcji i ocenie jakościowej.

Uprawy kawy w rejonie są niewielkie, przydomowe, łączone z uprawami innych roślin, położone na bardzo dużych wysokościach 1950-2100 m n.p.m. Występuje tu cała plejada odmian coffea arabica; określa się je mianem Heirloom. Czerwono-brunatne gleby na tym obszarze zawierają dużo żelaza i sięgają na głębokość 1.5m. Dzięki temu systemy korzeniowe drzewek coffea arabica są silne i mocne, a w efekcie drzewka są także wyższe i zdrowsze. Żelazo zawarte w glebie, potrzebne roślinom do produkcji chlorofilu i potencjalnie spora wilgotność gleby sprawiają, że plony w całym regionie Gedeo są wyjątkowo dobre.

Niniejsze ziarna pochodzą z obróbki mokrej. Wypalone bardzo jasno, raczej do metod przelewowych. Kawa pełna jest pięknych kwiatowych i owocowych aromatów, jest słodka jak to zwykle bywa z kawami z Etiopii.

Data palenia: 16/04

  • Słodka, gładka, zbalansowana, herbaciano-kwiatowo-owocowa etiopska kawa. Pijąc ją mam wrażenie, że piję syrop z jasnych płatków kwiatowych i owoców, w tle delikatne nuty cytrusowe. Ta kawa rozjaśnia mi szary dzień. Jest jak słońce padające na twarz w szare popołudnie.
    Krystian S. (2018-12-09)
    Jakość
    Cena
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie