• Kolumbia Monteblanco Purple Caturra Washed CITRIC

Kolumbia Monteblanco Purple Caturra Washed CITRIC

Czy zmielić?
Masa netto
250g
85.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu natychmiast
Zostaw telefon

Kolumbia Monteblanco Purple Caturra Washed CITRIC

 

Region: Huila, Vereda la Tocora, San Adolfo, Pitalito
Wysokość upraw: 1730m n.p.m.
Planacja: Finca Monteblanco
Producent: Rodrigo Sanchez Valencia
Odmiana: Purple Caturra
Proces obróbki: washed CITRIC
Profil palenia: jasny do filtrów
Profil sensoryczny: bardzo spektakularna ale subtelna kawa, bardzo ciekawe aromaty żółtych owoców i ziół, kwiatów czarnego bzu

 

Niniejsza kawa jest jedną z wielu unikalnych kombinacji specjalnych odmian i wyszukanych procesów obróbki, ukazujących osiągnięcia i możliwości Finca Monteblanco na rynku kaw specjalnych. Finca Monteblanco jest rodzinną firmą, zarządzaną przez Rodrigo Sancheza Valencia, z tradycją w uprawie kawy sięgającą jego pradziadków. Monteblanco zajmuje 18ha powierzchni jednego wzgórza. Mokry młyn i urządzenia do suszenia zajmują wierzchołek, a uprawy rozłożone są na stokach.

W 2002 roku Rodrigo uczestniczył jako dziecko w ciekawym programie edukacyjnym, wprowadzającym dzieci plantatorów do testowania kawy. Przedtem ani on ani jego rodzina nie postrzegała kawy w kategoriach profilu sensorycznego. Przez naukę określania profili dla różnych kaw, cała wielopokoleniowa rodzina nabrała wiedzy o zależnościach między technikami uprawy, pielęgnacji, obróbki kawy a jej walorami w filiżance.

Rodrigo interesował się wtedy również zawodami dla plantatorów na najlepszą kawę w regionie. Zauważył, że dana plantacja może wygrać zawody jednego roku, i nigdy więcej. Postanowił wtedy, że jego kawy będą najlepszymi z możliwych, z roku na rok. Zaczął przyglądać się wszystkim drzewkom kawy na plantacji, by odkryć szereg odmian, posadzonych przez jego ojca w latach 80-tych. Jedną z takich niezwykłych odmian jest Purple Caturra.

Proces obróbki niniejszej kawy jest dość osobliwy. Jest to obróbka mokra. Oznacza to, że we wstępnej fazie za pomocą specjalnych maszyn i wody z owoców wydobywa się pestki. Potem ziarna kawy poddaje się działaniu procesów fermantacji. Miriady wyhodowanych na owocach cytrusowych drobnoustrojów trafia wraz z ziarnami kawy do zamkniętych zbiorników na ok. 150 godzin. Efektem ich spontanicznej pracy jest niezwykła kawa.

 

Data palenia: 1/07

 • Kawa faktycznie zaskakująca, mocno ziołowa jak żadna inna, czarny bez również się przebija. Bardzo smaczna, polecam
  Krzysztof (2022-02-04)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Pyszna, zaskakująca, warto spróbować.
  Tomasz Czerwonajcio (2022-01-29)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie