• Etiopia Sheka Kawo Kamina Natural

Etiopia Sheka Kawo Kamina Natural

Czy zmielić?
Masa netto 250g
42.00
szt. Do przechowalni
Zostaw telefon

Etiopia Sheka Kawo Kamina Natural

 

Region: Sheka Zone, SNNPR, niedaleko Keffa Zone
Producent: Heleanna Georgalis, Moplaco
Stacja obróbki/plantacja: Kawo Kamina
Wysokość upraw: ok. 2000m n.p.m.
Odmiana: Heirloom
Jakość: Grade 1
Proces obróbki: naturalny, suchy, owoce suszone na platformach
Profil sensoryczny: piękne, czyste, charakterystyczne aromaty bananów, cukru trzcinowego, papai, ananasów, karmelu, owoców leśnych
Profil palenia: jasny do metod przelewowych

 

Niniejsza kawa ma ciekawą historię. Większość kaw w Etiopii pochodzi z przydomowych, małych, często pół dzikich gospodarstw. Kawy z plantacji to zaledwie 5% produkcji krajowej. Plantacja Kawo Kamina leży w regionie Sheka, sąsiadującym ze słynnym kawowym regionem Kaffa (Keffa). Plantacja jest własnością, zarządzanej przez Heleannę Georgalis, firmy Moplaco. I tu pojawia się wspomniana, ciekawa historia.

Firma została założona na początku lat 70-tych przez paru Greków, zajmujących się handlem kawą od lat 50-tych. Niestety w 1974 roku Etiopią wstrząsnęła woja domowa, a komunistyczna junta przejęła władzę, detronizując ostatniego cesarza Haile Sylassie i odbierając wszelkie posiadłości prywatne. Dla Greków oznaczało to koniec działalności, utratę wszystkiego i konieczność ucieczki z kraju. Heleanna miała wtedy 6 lat. 10 lat spędziła w Grecji, a potem studiowała we Francji, Anglii, Belgii, w Niemczech i Hiszpanii. Ojciec Heleanny, założyciel Moplaco, Yannis Georgalis wrócił do Etiopii po latach. Zmarł w 2008 roku, zostawiając firmę córce.

Plantacja Moplaco znajduje się we wsi Kawo, zajmuje około 150ha. Istnieje od 7 lat, a od 2 lat zarządza nią Heleanna. Niniejsza kawa to pierwsze jej zbiory. Uprawy leżą na wysokości około 2000m n.p.m. i są otoczone gęstymi lasami, dając potrzebny kawie cień i mikroklimat. Owoce zbiera się ręcznie i rozkłada równo na 45 platformach do suszenia. Główną odmianą, uprawianą na plantacji jest 74110.

Data palenia: 11/09

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie